نمونه گیری خون از کودکان

۱-   توصیه هایی برای کاهش استرس کودکان هنگام دادن خون برای آزمایش

در طب پیشرفته امروز در اغلب اوقات برای تشخیص بیماری و یا در مراحلی از درمان نیاز به انجام آزمایشاتی برروی خون یا ادرار بیمار وجود دارد . غالبا نمونه گیری از کودکان برای انها امری اضطراب آور است. پدر و مادر می توانند با رعایت نکات زیر به کودک خود کمک کنند تا این مرحله را راحت تر پشت سر بگذارد.

رفتار شما در یک شرایط اضطراب آور به طور مستقیم بر رفتار کودک شما تأثیر می گذارد. در واقع اگر شما نگران خون گیری از کودک باشید او را نیز نگران تر می کنید حال آنکه رفتار آرام شما خیال کودک را راحت می کند.

معمولا بهتر است از قبل در منزل با لغات قابل فهم برای کودک به او بگویید که او باید مقداری نمونه خون به ازمایشگاه بدهد و دلیل این امر را نیز برای او توضیح دهید. به علاوه سعی کنید محیط ازمایشگاه و ظاهر و لباس پرستارها را برای او توصیف کنید زیرا زمانی که کودک می داند که باید انتظار چه چیزی را بکشد کمتر نگران خواهدشد. اگر فرصتی وجود داشته باشد بهترین زمان برای آماده کردن کودک یک یا دو روز قبل از مراجعه به آزمایشگاه است .

بهتر است به کودک خود بگویید که:

 1. قبل از وارد کردن سوزن، پرستار یک «روبان» به بازوی تو می بندد. و حتما اشاره کنید که مثل این است که یک دوست بازوی تو را نگه می دارد.
 2. پرستار با یک پنبه کوچولو دست تو را با مواد ضد عفونی تمیز می کند این کار دست تو را کمی خنک می کند.
 3. در مرحله بعد پرستار سوزن را وارد می کند این کار در حد یک نیش درد دارد البته مثلا اگر تا ده بشماری از بین میرود. به کودک وعده خلاف ندهید که درد نخواهد داشت. بگذارید خودش را برای تحمل درد مختصری آماده کند.
 4. بعد از اینکه خون خوشرنگ تو وارد سرنگ شد سوزن را بیرون می آورند و یک چسب کوچولوی مخصوص جای آن می چسبانند.

در صورت وجود زمان کافی مراحل نمونه گیری را در منزل با او تمرین کنید مثلا به او بگویید به من نشان بده چگونه در زمان نمونه گیری بی حرکت می نشینی. این کار به کودک شما کمک میکند که وی احساس آمادگی کرده، کنترل بهتری روی بدن خود داشته باشد. این کار حتی میتواند باعث این شود که کودک با درست انجام دادن وظیفه خود به خودش افتخار کند.

در صورتی که خود کودک اصراری به تماشای مراحل نمونه گیری نداشته باشد پرت کردن حواس او می تواند روشی خوب برای سهولت کار باشد .ولی به یاد داشته باشید اگر کودک خودش اصرار به تماشا دارد با آرامش به او اجازه این کار را بدهید.

روش های مؤثر در لحظه خون گیری برای پرت کردن حواس کودک:

 1. کودک ١٢ماهه تا ٢ ساله: استفاده از اسباب بازی هایی که سر وصدا و حرکت و نور چشمک زن دارند بسیار مفید است.
 2. کودک ٣ تا ۵ ساله: بهتر است اسباب بازی مورد علاقه کودک خود را به آزمایشگاه بیاورید تا در زمان نمونه گیری آن را در دست داشته باشد. موارد ذکر شده در بالا هم می توانند هنوز مفید باشند.
 3. کودک ۶ تا ١٢ساله: علاوه بر اسباب بازی که هنوز در این سن هم میتوانند مفید واقع شوند، میتوان کودکان بزرگتر را تشویق کرد که در حال نمونه گیری چشمان خود را ببندند و یک مکان که برایشان جذاب است را در ذهن تصور کنند و یا شما میتوانید برای آنها یک جوک یا داستان کوتاه تعریف کنید.

روشی بسیار خوب در زمان نمونه گیری «تا ٣ بشمار و نفست را بیرون بده» میباشد چون بازدم آرام باعث می شود که رگها پر و شُل بشوند که این امر به خروج خون از رگ کمک می کند. این کار هم از لحاظ بدنی و هم ذهنی به کودک شما کمک میکند که این مرحله را راحت تر پشت سر بگذارد. به کودک اجازه دهید یا خود تا ٣ بشمارد یا یکی از حاضرین در اتاق را برای این امر انتخاب کند. این کار به کودک کنترل بیشتری میدهد و خیال او را راحت میکند که تا قبل از گفتن آخرین شماره، پرستار سوزن را وارد نخواهد کرد. این مسأله باعث آمادگی ذهنی بهتر کودک می شود.

در آخر اکیدا توصیه می شود که حتما در اتاق نمونه گیری حضور داشته باشید و چشم در چشم و با ارتباط کلامی به او آرامش دهید. همانطور که در ابتدا عنوان شد لطفا شما خود اصلا نگران این امر نباشید. پرستاران ما همگی بطور ویژه برای نمونه گیری از کودکان آموزش دیده اند و در کار خود مهارت دارند.

نکات:

 • بهتر است قبل از نمونه گیری به کودک کمی اجازه بدهید با سرنگ و وسائل پزشکی اسباب بازی بازی کند. این وسائل معمولا در آزمایشگاه موجود است. از پرستار بخواهید آنها را در اختیار کودک شما قرار دهد. تماشای بزرگسالانی که براحتی خون میدهند برای آرامش کودک مفید است.
 • چنانچه کودک دیگری درحال نمونه دادن و گریه است چند دقیقه فرزند خود را از آزمایشگاه بیرون ببرید تا دچار نگرانی نشود.
 • هرگز به کودک خود نگویید که بچه خوبی باش و گریه نکن زیرا بعدا اگر گریه کند، باعث خجالت او می شود.
 • به کودک اجازه دهید احساسات خود در این زمینه بروز دهد و با آرامی به او بگویید که او را درک می کنید.
 • شاید خوب باشد که به کودک بگویید مهمترین نقش را در زمان نمونه گیری تو انجام میدهی که بی حرکت مینشینی.
 • برخی کودکان (و گاهی بزرگسالان! ) نگرانند که مبادا بعد از خون دادن دیگر خونی در بدن آنها باقی نماند!!! شما باید برای آنها توضیح دهید که اولا مقدار خونی که پرستار از آنها میگیرد بسیار کم است و علاوه بر آن، بدن آنها با استفاده از غذای مناسبی که او میخورد به میزان لازم دوباره خون تولید میکند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =