ویتامین D و شادکامی

ویتامین دی.را به نقش آن در جذب کلسیم و استحکام استخوانها میشناسیم ولی آیا میدانید که این ویتامین نقش مهمی در احساس شادمانی و خلق و خوی ما دارد؟! هرقدر مقدار ویتامین دی بدن شما کمتر باشد خطر تشدید خلق افسرده در شما و حتی بروز بیماری افسردگی بیشتر خواهد بود. در مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ تجویز مکمل ویتامین دی در درمان بیماری افسردگی به اندازه داروهای اختصاصی ضدافسردگی موثر بوده است.
مشکل کمبود ویتامین دی تنها با مصرف قرص جبران نمی شود و توصیه می شود افراد برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن خود به جای مصرف قرص بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرند. بهترین زمان برای جذب ویتامین دی بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح است و بهتر است در این ساعت فرد به مدت ۲۰ دقیقه ۲۰ درصد از سطح پوست خود را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهد. شیشه پنجره مانع عبور قسمت مفید نور خورشید (UVB) میشود و حتما باید روی پوست بدن، عاری از کرم‌ ها یا مواد ضد آفتاب باشد. ویتامین دی در تخم مرغ ،شیر ، روغن کبد ماهی، جگر و ماهی آزاد وجود دارد.
در حال حاضر درصد بالایی از زنان ایرانی به دلیل اینکه کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، دچار کمبود ویتامین دی هستند. توصیه میشود با آزمایش سطح ویتامین دی خون، کمبود آن را تشخیض داده و زودتر آنرا جبران نمایند. مقدار ویتامین دی بیشتر از ۳۰ نانوگرم در دسیلیتر مورد توصیه است.
#افسردگی#افسرده#ویتامین د #Vitamin D #آزمایشگاه#آزمایش#خلق#مود#خواص#فواید#مکمل#ویتامین دی #آفتاب#تخم_مرغ#بیرجند#پیشگام#شیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =