کمخونیمصرف آهن برای خونسازی و دیگر فرایندهای سوخت وساز بدن لازم است. نشانه کم خونی شامل خستگی زودرس، تپش قلب، تنگی نفس، عدم تمرکز، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست، گرفتگی عضلات پا و بی خوابی است. در فقر آهن گود شدن ناخنها، ترک گوشه لب، افسردگی، ریزش مو، و تمایل به خوردن خاک و یخ و … نیز رخ میدهد. در آزمایش خون ابتدا مقدار فریتین خون (ذخیره آهن بدن) کاهش میابد و بعد از مدتی مقدار آهن خون کم میشود و در نهایت هموگلوبین خون کم میشود.
مصرف مکملهای حاوی آهن در زنان باردار، شیرخواران و در عادت ماهانه توصیه میشود. کودکان در سن رشد، گیاهخواران و مبتلایان به مشکلات گوارشی نیز در خطر کمبود آهن هستند که پس از اثبات آن در آزمایش تحت درمان قرار میگیرند. گوشت (قرمز و سفید) اسفناج کلم پیچ بروکولی خشکبار حبوبات و باقلا سرشار از آهن هستند. (فقط برخی افراد حساسیت ارثی به باقلا دارند که موجب کم خونی آنها میشود ولی بقیه افراد هم به اشتباه از باقلا پرهیز میکنند). آهن گوشت بهتر از آهن با منشا گیاهی جذب میشود. مصرف همزمان ویتامین ث و مواد اسیدی و ترش به جذب آهن کمک میکند. خوردن لبنیات، آنتی اسید ها، شکلات و چای بعد از غذا مانع جذب آهن است.
مصرف آهن اضافی ولی خود موجب مسمومیت میشود و رسوب آهن اضافی موجب نارسایی کبد و لوزالمعده، دیابت و نارسایی قلبی میشود. پس خوددرمانی نکنید. آهن با برخی داروها نیز تداخل اثر دارد و باید با 2 ساعت فاصله از داروهای دیگر خورده شود پس بدون مشورت پزشک، مصرف نکنید.
گاه کمخونی بدلیل کمبود ویتامین ب12 است که برای جذب آهن لازم است و ممکن است با سوزن سوزن شدن اندام، اختلالات حس لمس، تعادل و اختلال حواس همراه باشد. همچنین بدن برای استفاده موثر از آهن، نیاز به اسید فولیک (ویتامین ب9)، روی (زینک) و ویتامین آ دارد.
مسمومیت با سرب هم علت کمخونی است و میتواند با خطوط کبود روی لثه، یبوست درد شکم و تهوع همراه باشد. اندازه گیری این مواد در خون میتواند راه صحیح درمان را نشان دهد و از مصرف آهن اضافی جلوگیری کند. پس تشخیص علت کم خونی گاهی نیاز به چند مرتبه آزمایش و مقایسه نتایج دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: